سوسک

سوسک

خصوصیات مرفولوژیکی  سوسک حمام

شکل عمومی بدن این حشرات پهن و کشیده و تقریباً بیضی شکل و رنگ آنها از قهوه ای روشن مایل به زرد تا قهوه ای تیره می باشد.در بعضی گونه ها ماده ها بدون بال و در بعضی دیگر نر و ماده ها هر دو کوتاه می باشند سوسکهای حمام در روز درپناهگاههای مختلف استراحت کرده و شب ها فعالیت را آغاز می کنند. 

 

خصوصیات بیولوژی

سوسری ها مکانهای تاریک و گرم و مرطوب را جهت سکونت انتخاب می کنند، به همین علت بیشتر در آشپزخانه ها،حمام ها، انبارها، نانوائی ها و مغازه های اغذیه فروشی و کارخانه های تولید مواد غذایی دیده می شوند. این حشرات تخم های خود را درون کپسولی به نام کیسه تخم قرار می دهند، ازلحاظ تغذیه حشراتی همه چیز خواربوده از مواد غذائی گیاهی و حیوانی تغذیه می کنند. این حشرات به علت تغذیه از فضولات و رفت و آمد در اماکن کثیف و آلوده اغلب عوامل بیماریهای مهمی مانند وبا، سیاه زخم، جزام، طاعون و غیره را به انسان منتقل می سازند بنابراین از نظربهداشتی فوق العاده مهم بوده مبارزه با آنها حائز اهمیت بسیار است.

 

مضرات استفاده از سموم غیر بهداشتی توسط افراد نا آگاه 

۱-    استفاده از سموم غیربهداشتی وهمچنین تماس افراد با این سموم به تغییر سلولی می انجامد که موجب افزایش فعالیت عصبی می شود.
۲-    بی توجهی و افراط در مصرف آفت کش ها غیر بهداشتی باعث خسارات قابل توجهی در موجودات زنده ، بیماری و مرگ در انسان ها می شود.
۳-    استفاده ازسموم شیمیایی غیر استاندارد، باعث تغییرسرعت فعالیت های مختلف بدن؛ افزایش تپش قلب و تعریق یا کاهش وتوقف کامل تنفس می شود 

 

اقدامات لازم جهت پیشگیری

۴-    بستن دریچه فاضلاب ها
۵-    جارو کردن پشت بام،فرش و رومبلی ها
۶-    تمامی منافذ و حفره ها باید با تور سیمی محکم پوشانده شود.
۷-    رعایت کردن بهداشت محیط جهت جلوگیری از نفوذ حشرات موذی.
۸-    تعویض شیشه ها و درب های شکسته برای جلوگیری از ورود آفات.
۹-    تمیز نگاه داشتن محل برای جلوگیری از ورود آفات بسیار اهمیت دارد.
۱۰-    احداث ساختمان های مناسب با رعایت اصول ایمنی، دقت در ساختن بنا،بستن راه های نفوذ سوسک ،استفاده از فوندانسیون های آجری و سیمانی.
۱۱-    در صورت نیاز به سمپاشی چند مرحله ای حتما اقدام به سمپاشی مجدد نمایید زیرا اگر آفات بصورت موقت از محل دور شده باشد یا به دلیل قرار داشتن در کپسول ها با سم تماس پیدا نکرده باشند با سمپاشی مجدد آفات کاملا از بین خواهند رفت.

 

منبع : سمپاشی تک

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.